7/C AİLESİYİZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız"

2 posters

"Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız" Empty "Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız"

Mesaj  denizgözlü Cuma Tem. 25, 2008 1:58 pm

Yeni Teknik Direktörümüz Luis Aragones Avusturya kampının son gününde kampın genel bir değerlendirmesini yaptı. Luis Aragones FBTV'den Yasir Kaya'nın sorularına cevap verdi;

"Kampın genel bir değerlendirmesini yapabilir misiniz?"

Hazırlık kampları takımların kendilerini ve oyuncularını tanıması açısından önemli olduğu gibi benim de Fenerbahçe'yi tanımam açısından çok önemliydi. Burada çeşitli maçlar yaptık. Bu maçlarda önemli olan neticeden çok futbolcularımın oyun içindeki çabaları, performansları ve o işi yaptıklarını görmem beni memnun etti. Burada yaptığımız 3 hazırlık maçı da takımın seviyesini görmem açısından çok önemliydi ve önemli olanda Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız ön eleme maçı için kafamda bir fikir oluşması açısından önemliydi.

"Şu anda takım yeni sezona hazır diyebilir miyiz ya da hazır olması için ne kadar bir süre lazım?"

Burada yaptığımız maçlarda takımı defans anlamında iyi gördüm. Fakat hücum konusunda, topun hızlı döndürülmesi konusunda takımı daha iyileştirmemiz lazım ama takımımın performansından memnunum. Futbolda daha iyisini yapabilmek için her zaman daha çok çalışmak lazım. Defans anlamında takımın performansından memnunun ama hücum ve bol pozisyonu bulma açısından daha çok çalışmamız lazım.

"Yaklaşık 20 gündür takımın başındasınız. O zaman takımın en çok kendini geliştirdiği yön olarak takımın savunması diyebilir miyiz?"

Daha öncede söylediğim gibi takımın performansından memnunum. Savunmada iyi yer alıyoruz. Yalnız ileri giderken benim düşüncem, sahayı açmaktır, sahayı pasla geçmektir, pasla açılmaktır. Yalnız defansif anlamda takımın şu an ki performansından gayet memnunum.

Zaten çok fazla bir zamandır takımla birlikte değilim. 15-16 günlük bir antrenman ve maç temposu oldu. Şu ana kadar memnunum fakat bundan sonra oyunun kalitesini nasıl daha fazla arttırabileceğimizi düşünmek istiyorum. Birbirimizi tanımamız açısından aslında burada çok fazla zamanımız olmadı. Bu maçlarda performansları yerinde görmem açısından çok yeterli bir zaman değildi. Her şeye rağmen defansif anlamda takımımdan memnunum.

"Kafanızdaki futbol yapısı içinde hazırlık maçlarına bakış açınızı açıklayabilir misiniz? Hazırlık maçlarının önemi nedir ve hazırlık maçlarını bize nasıl tanımlarsınız. Türkiye'de genelde sonuca bakılıyor. Siz çok farklı düşünüyorsunuz, bunu bize biraz anlatabilir misiniz?"

Kamplarda yapılan hazırlık maçlarındaki sonuçlar çok fazla önemli değildir. Önemli olan sahada yapılan işi görmektir. Burada çokta kötü sonuçlar aldığımızı düşünmüyorum. Yeni bir ekibiz. Sonuç odaklı hazırlık maçları hakkında çok fazla bir düşüncem yok.

"Şu anda takımı yavaş yavaş tanıyorsunuz. Belli bir süre geçti. Takımın transfere ihtiyacı olan bir bölge var mı? Varsa hangi bölge?"

Bunu Başkanımızla görüşeceğim. Ondan sonra ortak verilmiş bir karar olarak açıklanabilecek bir şeydir. Yalnız dörtlü savunmamızın önünde tek oyuncumuz Selçuk var. Bu oyuncumuza bir alternatif olması açısından oraya bir transfer yapılabilir.

O bölgede oynayan çok yetenekli bir oyuncumuz olan Aurelio gitti. Onun yerine o kalitede bir oyuncu bulmamız zor olabilir ama o bölgede alternatif bir isim olabilir.

"Geldiniz ve kampta belli kurallar koydunuz. Birlikte yemeğe inilecek, birlikte hareket edilecek şekilde. Takım ruhundan ve arkadaşlıktan memnun musunuz?"

Oyuncularımın hepsinin aynı kafa yapısı, aynı düşünce yapısı ve aynı pozitif düşünce ile sahada yer alması benim için çok önemli. Örnek olarak defansif anlamda iyi anlaşmak, sahaya iyi yayılmak, herkesin yardımlaşması önemli. Bu sayede daha iyi defans, bu sayede daha iyi orta saha ve bu sayede de daha iyi hücum yapabiliriz. Bu yüzden oyuncuların birlikte olması ve birlikte hareket etmesi benim için çok önemli.

"Oyuncuları bireysel olarak değil, takım olarak değerlendirme yapmak istiyorsunuz ama iki oyuncuyu sormak istiyorum; Burak ve Guiza. Yeni transfer olan bu iki oyuncuyu bize değerlendirebilir misiniz acaba?"

Guiza, milli takımdan benim öğrencim olduğu için daha iyi tanıyorum ama Fenerbahçeli oyuncuları da Şampiyonlar Ligi'nden, Türkiye Ligi'nden, Euro2008 Avrupa Kupası'ndan bireysel anlamda çok iyi tanıyorum. Oyuncular hakkında yorum yapmak benim çok tarzım değildir ama ikisinin de şu anda gösterdikleri mevcut performanstan memnunum.

Bundan sonraki röportajlarımda da futbolcularım hakkından bireysel anlamda yorumlar yapmayı düşünmüyorum.

"Oyun sistemi ile ilgili çok farklı şeyler konuşuluyor. Bizim algıladığımız 4-1-4-1 şeklinde. Kafanızdaki oyun şeklini bu şekilde tanımlayabilir miyiz acaba?"

Taktiksel anlamda her türlü taktik varyasyonları deneyebiliriz ama sistem anlamında çok fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü 90 dakikanın içinde sistem çok fazla değişebilir. Sol ve sağ defans oyuncularımız atağa çıktığı zaman defansımız iki kişi kalıyor, bu yüzden kesin olarak oradaki dörtlü şu şekildedir diye bir şey söyleyemem. Maç içersinden sürekli sistemimiz değişebilir. Mesela en son oynadığımız maçta dörtlü orta sahayı Kezman ve İlhan ile oluşturdum. Normalde onların yeri değildi ama her oyuncuyu her yerde görmek için oyunun içinde çok farklı değişiklikler yapabilirim ama sistem olarak çok fazla değişiklik yapmam.

Bütün sistemlerin zaten iki-üç tane alternatifi olur. Bizde her maça göre değiştirerek devam edeceğiz.

"Kamp süresi içinde bir İspanyol kulübünden size teklif geldiği yönünde haberler yer aldı medyada. Bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?"

Bu konu hakkında fazla yoruma gerek yok. Fenerbahçe ile bir sözleşmem var ve ben buradayım.

"Kariyeriniz boyunca çalıştırdığınız takımlardan defalarca teklifler almışsınız. Bunun sırrı nedir?"

Bunun özel bir sırrı yok. Yaş nedeniyle zaten çok seneler futbolun içindeyim. Bu takımlarla çalıştım sonra bu takımlar tekrar benimle çalışmak istedi. Tekrar onlara döndüm. Fenerbahçe'de de kazandığımız sürece, işler iyi gittiği sürece ben de uzun seneler burada olmak isterim. Futbolda tek geçerli bir kural vardır, o da kazanmaktır. Onu da gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

"Avusturya kampında iki önemli sakatlık keyifleri kaçırdı. Deivid ve Vederson'un sakatlığı ile ilgili olarak düşünceleriniz nedir? Oyun planınızı çok fazla bozdu mu?"

Çok hoş durumlar değil bunlar. Şansız bir şekilde iki oyuncumuzun sakatlığı beni biraz şaşırttı. Planların değişmesi açısından hiçbir değişiklik olmayacak. Biz düşündüğümüz şekilde devam edeceğiz.

"Yalnızca hoca olarak değil, futbolcularımız ile özel diyaloglarınızın olduğunu da görüyoruz. Bu anlamda Deivid'in sakatlığı ve annesini kaybetmesi sonucunda yaşadığı acıyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz?"

Şansız bir şekilde iki kötü haber aldık Deivid hakkında. Ben de bu konuları Deivid'le konuştum. Arkadaşları onu güçlendirmek ve eğlendirmek adına her şeyi yaptılar. Futbolda böyle zor zamanlarda arkadaşlarından yardım görmek çok önemli.

"MTK maçına 10 gün kaldı. Hazırlık maçlarını her ne kadar hazırlık maçı da olsa insanlar skorlarına çok bakıyorlar. Siz bu maç için taraftarlarımıza buradan "rahat olun" mesajı verebilir misiniz?"

MTK benim ciddiye aldığım bir takımdır. Zor bir maç bir maç olacak. Seyircilerimize çok rahat olun diye bir mesaj veremem çünkü MTK'da bizim gibi ön eleme turu oynuyor, bu da gösteriyor ki onlarda önemli bir ekip. Bizim tek yapmamız gereken sahaya kazanmak düşüncesiyle çıkmak. Böyle davranıp zor olsa da maçı kazanarak turu geçebileceğimize inanıyorum.

"Size teşekkür ediyoruz, ilave etmek istedikleriniz var mı?"

Ekleyecek çok fazla bir şey yok. Takımımızın Türkiye Ligi'nde şampiyon olması ve Şampiyonlar Ligi'nde daha da yukarıya çıkması konusunda benim ve ekibimin elimizden gelenin en iyisi yapmaya çalışacağımızı söylemek istiyorum.
denizgözlü
denizgözlü
6/C YETKİLİ KİŞİSİ
6/C YETKİLİ KİŞİSİ

http://www.eliffdemirr.blogcu.com

"Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız" Empty Geri: "Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız"

Mesaj  OnuRr Cuma Tem. 25, 2008 3:53 pm

yok yok bunu kesin mod yapak spor köşesine
OnuRr
OnuRr
6/C YÖNETİM KURULU
6/C YÖNETİM KURULU

http://www.yeddicailesiyiz.yetkinforum.com

"Şampiyon olmak için herşeyi yapacağız" Empty ....

Mesaj  denizgözlü Perş. Tem. 31, 2008 9:25 pm

[quote="OnuRr"]yok yok bunu kesin mod yapak spor köşesine[/quote
ewtt yapın spor konusunda başarılıyımdır...
heheheheheheheheeeee Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
denizgözlü
denizgözlü
6/C YETKİLİ KİŞİSİ
6/C YETKİLİ KİŞİSİ

http://www.eliffdemirr.blogcu.com

- Similar topics